21 Şubat 2012 Salı

Oyunun Kuralları

Tanrı dedi ki:

Dünyadaki hiçbir şeyin, size göründüğü kadar önemli olmadığını kendinize hatırlattığınızdan emin olun. Önem hissini bir kenara bırakın. Kendinize yönelik o önem hissini bir kenara bırakın; sadece kendiniz değil etrafınızda olup bitenler de dahildir buna. Bunların hepsi gel-geç şeylerdir, fanidir. Bugün bir başka zorluk, bir başka mücadele vardır; yarın başka. Zorlayıcı şartlar ve olaylar olağan dünya hayatının bir parçasıdır. Bunların hepsinin üstüne körükle mi gideceksiniz peki?

Ortaya çıkan her bir sorunu çözmenin kendi vazifeniz olduğunu düşünürseniz soluksuz kalır tükenirsiniz. Bazı sorunlar da göz yummak, oluruna bırakmak içindir. Çünkü bazı güçlükler ve sorunlar için "Bunu miadını doldurmaya, kendi elini oynayıp gitmeye bırakacağım sadece," demek zorundasınızdır.

Sizin mesuliyetiniz olan meseleler vardır, bir de sizin mesuliyetiniz olmayan meseleler vardır.

Bir bakıma her şey için herkese karşı sorumlusunuzdur. Bu doğru. Fakat aynı zamanda her şey sizin vazifeniz de değildir. İşiniz "A" adlı bir mağaza zinciri diyelim, bu durumda "B" mağaza" zinciriyle enterese olmaz, ne yapması gerektiğini o kuruluşa söylemezsiniz.

Eğer belli bir mağazanın müşterisi iseniz tabii ki kendi beğenileriniz, tercihleriniz ve sevmediğiniz şeyler vardır. Bu iyi. Ancak mağazanın işlerini nasıl yürüttüğü, nasıl bir şekilde yönetildiği şirketin işidir, sizin vazifeniz değildir. "A" mağazasına çıkışıp yüklenmek hoşunuza gidebilir mesela, ama niye? Enerjinizi saklayın siz. İlerleyin, devam edin. Belki de "B" mağazası daha çok hoşunuza gidecektir. Belki de gitmeyecektir.

Sizin yeriniz neresi canlarım? Dünyanın kanunlarını yapan siz misiniz, dünyanın yasama meclisi siz misiniz?

Dünyada boş vermeniz, akışına bırakmanız gereken meseleler vardır. Eğer illa ki mecbursanız kendinizi düzeltin, tamam; ama başkalarını düzeltmeyi bırakın. Kendi açınızdan siz doğru, siz haklısınızdır. İstediğiniz kadar böyle olun; hakkında karar verebileceğiniz şeyler nelerdir ve neler değildir peki?

Bir ülkedeki hükümeti yönetmek, yönlendirmek size düşer, olması gereken budur. Bir hükümetin kendisini değil sizi temsil etmesi beklenir. Burada söz hakkınız vardır, sesinizi duyurmanız gerekir, gereği budur.

Ancak konu özel bir kurum, kuruluş, şirket vb. olduğunda karar vermek size düşmez. Eğer bu özel teşebbüsün işletme yollarından memnun değilseniz orada kalmak veya ayrılmak yönünde karar verebilirsiniz ancak. Konu böylesi bir özel teşebbüs olduğunda yönetme hakkı sizde değildir, sizin yetki, uzmanlık alanınız bu değildir. Tabii ki kendi fikriniz, kendi görüşünüz olacaktır ama bunları ilan etme zorunluluğunuz yoktur. Destekleyin ya da desteklemeyin ama çekişmeye girmeyin.

Eğer bir mağazanın sunduğu şeyler hoşunuza gitmiyorsa orada kalmak zorunda değilsiniz ki. Bir başka mağazaya gidebilirsiniz. Yüreğimin çocukları, bu hayatta bir mağazada ya da bir başkasında kalmak konusunda özgürsünüzdür. Kendinizi memnuniyetsizlik, tatminsizlik hissinden kurtarın. Bu çalıştığınız şirket için de geçerlidir. Tabii ki işleri farklı şekilde yürütebilirler ama bunu nasıl yapacakları onların kararıdır. Siz o şirkete katılmadan önce o şirkete yatırım yapmış, kendilerini vakfetmiştir onlar.

Şikayet etmeniz umursadığınız, önemsediğiniz anlamına da gelir elbette. Eğer umurunuzda olmasaydı şikayet de etmezdiniz. Ama yine de umursadığınız, önemsediğiniz zaman yapmanız gereken şey şikayetlerinizin üzerine çıkmanız, daha yüksek bir noktadan bakmanızdır. Yardım mı etmek istiyorsunuz yoksa şikayet etmek mi? Bir mağazaya ayağınızın alışmış olması bir akit değildir ki. Orada kalmanız gerekmez.

Futbol oynadığınızda temel kuralları değiştirmeye çalışmazsınız. Oyunun kurallarını zımnen kabul etmişsinizdir. Eğer futbolun oynanma şeklinden hoşlanmıyorsanız basketbolu deneyebilirsiniz. Bowlingi deneyebilirsiniz. Kitap okumayı seçebilirsiniz.

Hoşunuza giden yeri ya da oyunu bulmakta özgürsünüz ama oyunun kurallarının nasıl olacağı sizin vereceğiniz bir karar değildir.

Çeviren: Engin Zeyno Vural

Copyright © 1999-2007 Heavenletters™
Tanrıya ve kendi yüreklerine daha yakın olmaları için İnsanoğluna yardım eden
Gloria Wendroff, Overseer (Sorumlu yönetici)
The Godwriting™ International Society of Heaven Ministries
703 E. Burlington Avenue, Fairfield, IA 52556
Email angels@heavenletters.org
Ziyaret edin www.heavenletters.org

2 yorum: